niedziela, 28 maja 2017

Djerbahood- magiczne miejsce

Moim głównym celem w trakcie naszego ostatniego urlopu na Djerbie było zobaczenie projektu Djerbahood. Powstał on w roku 2014 i jest to po prostu galeria murali w wiosce Erriadh. W zasadzie, to nie tak po prostu, bo Erriadh to piękna djerbijska wioska, w której od wieków, w zgodzie mieszkają Muzulmanie i Zydzi i którą na swoje muzeum pod chmurką wybrał tunezyjski artysta Mehdi Ben Cheikh. Po zdobyciu odpowiednich zezwoleń i zgody mieszkancow wioski, artysci z 30 krajow zaczęli tworzyć swoje dzieła. Na poczatku wiele osób podchodzilo do tego sceptycznie, ale dziela, chociaż czasem zamalowywane, jednak trwają do dziś.
Morskie powietrze nie sprzyja takiemu rodzajowi sztuki, ponieważ malunki po prostu zaczynają schodzic platami, Ben Cheikh zaczynajac projekt, zdawał sobie z tego sprawe i było to jego zamierzonym działaniem. Chciał on, aby galeria stała się częścią codziennosci mieszkancow i wyspy i zeby z czasem się zmieniala.
Jednak jeśli chcemy podziwiac chociaż część dzieł w ich całej okazałości, to warto sie pospieszyć.
Dla mnie spacer po pieknych, ukwieconych uliczkach Erriadh byl niesamowitym przezyciem. Berberzaki co chwile mnie wolaly, odkrywajac to jednorozca, to wesola taksowke, rybki lub piekne kaligrafie. Podazalismy sladem taksowkarza z kilkuosobowa grupa, aby za zakrętem zobaczyć kolejne piękne murale. Pstrykalam zdjęcia i cieszyłam się jak dziecko, że na oknie siedzi kot, jak żywy, albo że hijab szwagierki idealnie dobral się kolorem do hijabu postaci na ścianie.
Uwazam, ze Djerbahood to miejsce magicznie i sposob na niezapomniana wycieczke.
To niezwykle jak sztuka i zwykłe życie wyspiarzy przeplatają się tutaj ze sobą, stanowią spójną całość, a obrazy street art są po prostu tak piękne, że aż zapierają dech.
Wiem, ze jesli znowu bedziemy na Djerbie, to tam pojadę i odkryje kolejne obrazy, które nie chcialy nam się ukazac tym razem. Np. jednego szukałam zawzięcie i go nie znalazlam, moze to bylo po prostu zaproszenie?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jesli nie widzisz swojego komentarza, oznacza to jedynie, ze rowniez ja go jeszcze nie przeczytalam i ze czeka sobie na moderacje :)